ŠVESTKY JAKO MAGICKÁ SLOŽKA PŘÍRODNÍ KOSMETIKY

Švestky jsou oblíbeným ovocem, které najdeme na pultech obchodů během léta a podzimu. Nejenže jsou chutné a plné vitamínů, ale švestkový olej a drcená jádra švestek mají mnoho pozitivních účinků na pleť. V tomto článku se dozvíte více o švestkách a švestkovém oleji, jejich účincích na pleť a jak se liší od jiných přírodních olejů.

Co jsou švestky?

Švestky jsou peckovice slivoně švestky, která je původem z Asie a Evropy. Švestky se používají v kuchyních po celém světě a jsou oblíbené pro svůj sladkou chuť. Švestky jsou bohaté na vitamíny A, C, K a E a obsahují i železovápníkdraslík a hořčík. Tyto živiny jsou důležité pro zdraví pokožky a jsou také klíčové pro produkci kolagenu, což je bílkovina, která udržuje pokožku pružnou a mladistvou.

svestky1

Co je švestkový olej?

Švestkový olej se získává z jader švestek pomocí lisování. Za studena lisovaný olej pomáhá hydratovat a vyživovat pokožku, zlepšuje její texturu a vzhled a pomáhá bojovat proti předčasnému stárnutí pleti. Švestkový olej má také protizánětlivé účinky.

Jaké jsou výhody používání švestkového oleje v kosmetických přípravcích?

Používání švestkového oleje v kosmetických přípravcích má mnoho výhod. Švestkový olej kromě hydratace a výživy pleti bojuje proti podráždění. Díky vysokému obsahu antioxidantů pomáhá švestkový olej chránit pleť před poškozením způsobeným volnými radikály. Je ideální pro suchou a citlivou pleť. Jeho hydratační vlastnosti pomáhají udržovat pokožku pružnou a hladkou, zatímco antioxidanty chrání pokožku před vnějšími vlivy, jako jsou znečištění a UV záření. Švestkový olej také obsahuje kyselinu linolovou, která je účinná při boji proti akné a která podporuje zdravou regeneraci kožních buněk.

 

Podle studie zveřejněné v odborném článku "A Review on European Plum (Prunus domestica) for its Pharmacological activities and Phytochemicals" má švestka mnoho zdravotních přínosů díky svému složení. Obsahuje například flavonoidy, které mají silné antioxidační vlastnosti a pomáhají předcházet poškození buněk a DNA. Protizánětlivým účinkům zase švestka vděčí obsahu fenolických kyselin a antokyanů. Ty mohou pomoci předcházet vzniku některých chorob.

Drcená jádra jsou skvělá do peelingů

V kosmetických přípravcích se využívají také drcená švestková jádra. Tyto jemné částice se často používají v exfoliačních produktech, jako jsou peelingy a masky na obličej. Drcená jádra švestek obsahují kyselinu mandlovou, která pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky a zbavuje pleť nečistot a toxinů. Díky tomu se pleť stává hladší a svěží.

svesty2

Peelingy s drcenými švestkovými jádry jsou ideální pro všechny typy pleti, zejména pro suchou a citlivou pleť. Tyto produkty jsou poměrně jemné a nezpůsobují dráždění pokožky jako některé peelingy s hrubšími složkami. Peeling s drcenými švestkovými jádry také pomáhá zlepšovat prokrvení pokožky, čímž se stimuluje tvorba nových kožních buněk a pleť získává zdravější vzhled.

Peelingy obsahující drcená švestková jádra jsou šetrné k životnímu prostředí. Nahrazují totiž mikroplasty, které jsou často používány v exfoliačních produktech.

Celkově lze říci, že švestka je vynikající pro pleť a zdraví díky svému složení. Švestky v kosmetických přípravcích mají hlavně hydratační, regenerační, exfoliační a zklidňující účinky.

 
Zpět do obchodu