Encyklopedie

Je vám zkratka INCI na kosmetických přípravcích cizí a ztrácíte se v záhadných názvech jednotlivých složek na etiketách kosmetických produktů? U nás se dozvíte, co se za jejich názvy skutečně skrývá, jaké mají námi používané látky vlastnosti a účinky. Téměř všechny složky používané v kosmetice Ego Harmony jsou čistě přírodního původu. Navíc s výjimkou včelího vosku nepoužíváme složky živočišné.Dělení použitých složek:

Přírodní složky

Jak již název napovídá, jde o složky přírodě vlastní, tedy ty, které se v přírodě přirozeně vyskytují. Díky jejich správnému výběru a kombinaci je přírodní kosmetika Ego Harmony velice účinná. Další výhodou přírodních složek je, že nezatěžují životní prostředí. Všechny přírodní látky jsou biologicky odbouratelné.

Deriváty přírodních složek

https://www.egoharmony.cz/nase-hodnoty/Ačkoliv by se mohlo zdát, že nejde o přírodní složky, opak je pravdou. Jde o složky, které mají čistě přírodní původ. Tyto látky nejsou umělé nebo, lidově řečeno, chemické. Jde o přírodní ingredience, jejichž složení je pozměněno nebo redukováno za pomoci jiných, zcela přírodních, látek. Jsou přirozenými procesy upraveny, aby zejména zvýšily komfort při používání kosmetiky, např. prodlužují její trvanlivost, bojují proti kvasinkám a plísním nebo podporují účinnost dalších složek. Navíc všechny námi použité deriváty jsou povoleny v certifikované přírodní kosmetice.

 

 

Abecední řazení

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

X

Y

Z

 

 

Allantoin

Český překlad: Allantoin
Původ: Přírodní složka

Allantoin je metabolickým meziproduktem většiny organismů, včetně zvířat, rostlin a bakterií. Nachází se např. v cukrové řepě, heřmánku, tabákovém semenu, pšeničných klíčcích a moči savců. Pro kosmetické účely se buď izoluje z přírodních zdrojů (používáme v Ego Harmony), příp. se vyrábí chemickou cestou. V obou případech jde o bezpečnou, netoxickou složku. Allantoin chrání, uklidňuje, regeneruje a hydratuje pokožku. Často se používá pro jeho anti-agingové vlastnosti. Podporuje růst nových kožních buněk a obnovu kožní tkáně. Zmírňuje podráždění. Chrání pleť před škodlivými vlivy UV záření a regeneruje ji. Výrazně omezuje působení volných radikálů. Většina produktů, které obsahují allantoin, je při dodržení koncentrace 0,2-0,5 % obecně bezpečná k použití pro citlivou pokožku. Nevykazuje známky dráždivosti ani toxicity. V certifikované přírodní kosmetice je povolený allantoin, který je extrahovaný z rostlin.

Použito v krému na ruce.

NAHORU

 

Aloe Barbadensis Leaf Extract

Český překlad: Aloe vera, Aloe pravá
Původ: Přírodní složkaaloe ency

Blahodárné účinky Aloe vera znali lidé již ve starověku. Egypťané ji nazývali rostlinou nesmrtelnosti. Extrakt se získává lisováním gelové dužniny uvnitř listů. Aloe je bohatá na aminokyseliny, minerály, polysacharidy, enzymy, vitaminy A, B, C a E. Hojně se tedy používá i v potravinářství, zejména v doplňcích stravy určených k detoxikaci těla, snižování cholesterolu a harmonizaci trávicího systému.

V kosmetice je Aloe vera vhodná v péči i o tu nejcitlivější pleť. Aloe má schopnost na sebe vázat vodu, čímž významně pomáhá hydrataci pokožky. Extrakt z listů má díky vysokému obsahu vitaminů značné regenerační, zklidňující, zvláčňující, hojivé a chladivé účinky. Díky tomu se pleti navrací elasticita, která je každodenně vnějšími vlivy, stresem a nevhodnou stravou snižována.

Použito ve vyživujícím krému a v pleťovém toniku.

NAHORU

 

Aqua

Český překlad: Voda
Původ: Přírodní složka

Voda je jednou ze základních složek většiny kosmetických produktů. Slouží především jako přírodní rozpouštědlo dalších složek v přípravcích. Pleť zvlhčuje, zjemňuje a pomáhá lepšímu vstřebávání složek na olejové bázi. Voda používaná v kosmetickém průmyslu má přírodní původ a nelze ji nahradit syntetickými látkami. V našich produktech používáme destilovanou vodu, která je zbavena nečistot, mikroorganismů a toxinů, je měkká a má neutrální pH.

Použito ve vyživujícím krému, nočním krému, očním séru, krému na ruce, pleťovém toniku a odličovací pěně.

NAHORU

 

Argania Spinosa Kernel Oil

Český překlad: Arganový olej
Původ: Přírodní složkaargan ency

Arganový olej lisovaný za studena z plodů argánie trnité má velmi silné antioxidační účinky, a to zejména pro vysoký obsah vitaminu E. Arganový olej pleť vyživuje, hydratuje, zpomaluje stárnutí, vyhlazuje vrásky a obnovuje pružnost pleti. Je vhodný pro všechny typy pleti. Pro tuto unikátní kombinaci účinků se přezdívá marocké zlato. Podobně jako bambucké máslo obsahuje také mastné omega 3 a omega 6 kyseliny (kyselina olejová, linoleová, palmitová a stearová). Ty pokožku zvláčňují a dodávají ji pružnost. Tento olej je již staletí používán i pro svoje léčivé a hojivé vlastnosti. Je vhodný i pro pokožku s ekzémy, lupénkou nebo s akné.

Použito ve všech přípravcích.
NAHORU

 

Astragalus Membranaceus Root Extract

Český překlad: Extrakt z kořene kozince blanitého
Původ: Přírodní složkaastragalus kozinec ency

Kozinec blanitý je víceletá rostlina z čeledi bobovitých. Nejvíce je rozšířen Číně a v Japonsku. Je jednou z nejdůležitějších bylin v čínské terapii fu čeng, protože má mnoho blahodárných účinků jak při vnějším, tak i při vnitřním užívání. Používá se u pacientů po chemoterapii, radioterapii. zastavuje pocení, odstraňuje toxiny, čistí od hnisu a urychluje hojení ran. Podporuje proliferaci fibroblastů a působí preventivně proti degradaci kolagenu. To vše výrazně snižuje projevy stárnutí pleti.

Použito v nočním krému.

NAHORU

 

Benzoic Acid

Český překlad: Kyselina benzoová
Původ: Přírodní složka – laboratorní výroba

Kyselina benzoová je velmi slabou kyselinou, která se přirozeně vyskytuje v přírodě, např. v bobulovitých plodech. Do kosmetiky se však přidává kyselina vyráběná uměle, protože jde o jednodušší proces, než je její získávání z přírody. Uměle vyrobená kyselina benzoová má stejné vlastnosti a účinky jako ta přírodní. Jde o složku povolenou v certifikované přírodní kosmetice. Jejím účelem je především konzervace, protože je účinná proti kvasinkám a houbovým plísním. V medicíně se uplatňuje při léčbě kožních infekcí a akné. V potravinářství se používá ke konzervaci např. džusů, ovocných výrobků, hořčice a koření. Výhodou také je, že nepatří mezi alergeny.

Použito ve vyživujícím krému, nočním krému, očním séru, krému na ruce a odličovací pěně.

NAHORU

 

Benzyl Alcohol

Český překlad: Benzylalkohol
Původ: Přírodní složka

Benzylalkohol je přírodní organický alkohol, který se přirozeně vyskytuje např. v ovoci a silicích mnoha rostlin. V přírodní kosmetice slouží zejména jako konzervant a přírodní rozpouštědlo. Je antibakteriální a protizánětlivý, v produktech tedy zabraňuje růstu mikroorganismů. Benzylalkohol se běžně používá i v potravinářství. Patří mezi potenciální alergeny. Pokožku však může dráždit spíše ve vysokých koncentracích, ve kterých se v kosmetice Ego Harmony nenachází.

Použito ve vyživujícím krému, nočním krému, očním séru, krému na ruce a odličovací pěně.

NAHORU

 

Butyrospermum Parkii Butter

Český překlad: Bambucké máslo
Původ: Přírodní složkabambucke maslo ency

Bambucké máslo je přírodní látkou získávanou z plodů máslovníku afrického. Pro své unikátní vlastnosti a schopnosti má v kosmetice široké uplatnění. Je bohaté na vitamín A a E. Díky tomu bambucké máslo významně pomáhá v boji proti vráskám, pleť hydratuje a chrání ji před slunečním zářením. Navíc obsahuje kyselinu skořicovou, která má výrazné protizánětlivé účinky. Mastné kyseliny (zejména palmitová, stearová, olejová a linolová) dodávají pokožce hebkost a pružnost. Bambucké máslo je navíc vhodné i pro alergiky, osoby s ekzémy, se sklony k tvorbě akné a dalšími problémy.

Použito ve vyživujícím krému, krému na ruce a pleťovém peelingu.

 NAHORU

 

Caprylic/Capric Triglyceride

Český překlad: Kaprylové/Kaprinové triglyceridy
Původ: Derivát přírodní látky

Caprylic/Capric triglyceride je složkou přírodního původu, protože je získávána spojením glycerinu a kokosového oleje. Tato složka je povolena k použití v certifikované přírodní kosmetice. Výhodou této složky je její stabilita. Zabraňuje žluknutí produktu. Jinými slovy prodlužuje jeho trvanlivost. Dále v produktech působí jako změkčovadlo. Pleť zjemňuje, vyhlazuje a nezanechává mastný film. Navíc dalším aktivním složkám pomáhá při vstřebávání do hlubších vrstev pokožky. V neposlední řadě má antibakteriální, antimykotické a antimikrobiální účinky. Caprylic/Capric triglyceride není alergenní, nedráždí tedy pleť a je dokonce doporučován pro použití na velmi citlivou pokožku.

Použito ve vyživujícím krému, krému na ruce a nočním krému.

NAHORU

 

Carthamus Tinctorius Seed Oil

Český překlad: Olej ze světlice barvířské, Turecký šafrán, bodlák
Původ: Přírodní složkasarthamus_svetlice ency

Světlice je jednoletá bylina, která roste na suchých půdách v teplých oblastech, má tenký kořen a její lodyha dorůstá výška přibližně jednoho metru. Kvete od července do září a na přelomu srpna a září dozrává. Světlici používali již staří Egypťané a Řekové. Světlicový olej obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin (zejména kyseliny linolové) a také vitaminu E. Může se používat ve studené i teplé kuchyni, má jemně oříškovou chuť. V kosmetice se cení pro své hojivé účinky. Působí proti stárnutí pleti, podporuje její pružnost hydratuje ji.

Použito v nočním krému.

NAHORU

 

Cellulose Gum

Český překlad: Celulózová guma
Původ: Derivát přírodní látky

Celulózová guma se získává derivací celulózy, která se přirozeně vyskytuje v rostlinném materiálu. Vyznačuje se jemnými vlákny. Nejčastěji se získává z dřevěné buničiny nebo bavlny. Ve farmacii se přidává do očních kapek pro úlevu suchým a unaveným očím. Funguje jako pojivo, plnidlo, emulgační činidlo a zlepšuje strukturu výrobku. Nemá žádné výživové přínosy, ani nepůsobí jako nebezpečná nebo allergení složka. Je povolená v certifikované přírodní kosmetice.

Použito v nočním krému.

NAHORU

 

Cera Alba

Český překlad: Včelí vosk
Původ: Přírodní složkavceli vosk ency

Včelí vosk je jedním z nejpoužívanějších přírodních vosků v kosmetice. Při vyšších koncentracích je používán zejména v balzámech na rty nebo v hojivých krémech, protože vytváří film chránící pokožku proti nepříznivým vnějším vlivům a sám má výrazné protizánětlivé účinky. V našich produktech nedosahuje vysoké koncentrace, a proto se žádný dlouho přetrvávající film nevytváří. Zastává funkci emulgátoru (zajišťuje dokonalejší promísení ostatních složek), pomáhá těmto složkám při hojivých a regeneračních procesech a sám pleť do hloubky vyživuje. Včelí vosk je velmi dobře snášen. Velice ojediněle se mohou vyskytnout drobné nežádoucí reakce u osob, které jsou alergické na včelí produkty.

Použito ve vyživujícím krému a pleťovém peelingu.

NAHORU

 

Cetearyl Alcohol

Český překlad: Cetylstearyl alkohol
Původ: Derivát přírodní látky

Jde o derivát kokosového oleje. V přírodní kosmetice má význam jako emulgátor a zahušťovadlo. Ostatním složkám v produktech napomáhá k jejich lepšímu vstřebávání do pokožky. Tím zesiluje pozitivní účinky aktivních složek, zejména hlubokou hydrataci. Výhodou Cetearyl alkoholu je, že není alergenní, nedráždí pleť, a je tak výborný i při péči o citlivou pokožku.

Použito ve vyživujícím krému, krému na ruce a nočním krému.

NAHORU

 

Cetearyl Glucoside

Český překlad: Cetylstearyl glukosid
Původ: Derivát přírodní látky

Cetearyl glucoside je získáván jak z přírodních látek, tak jej lze vyrábět synteticky. V přírodní kosmetice Ego Harmony je obsažen ten z přírodních zdrojů. Je vyroben kondenzací cetearyl alkoholu (získaného z kokosového oleje) a glukózy (kukuřičný cukr). Cetearyl glucoside je tak schválený pro použití v certifikované přírodní kosmetice, kde se používá jako emulgátor, tedy látka schopná smísit oleje s vodou. Funguje také jako transportní složka, která pomáhá dalším aktivním látkám v kosmetických produktech lépe se vstřebávat do pokožky. Podporuje hydrataci pleti a zanechává jí hebkou na dotek. Cetearyl glucoside je nekomedogenní, tedy neucpává póry. Proto je vhodný i pro citlivou pleť se sklony k tvorbě akné. Pleť nedráždí.

Použito ve vyživujícím krému a nočním krému.

NAHORU

 

Cistus Incanus Flower/Leaf/Stem Extract

Český překlad: Extrakt ze skalní růže / cistu šedavého
Původ: Přírodní složkacistus skalni ruze ency

Cist šedavý je stálezelený keř vysoký 0,5-1,5 m a pochází z Turecka. V současnosti se vyskytuje v celém Středomoří. Cist je odedávna známý v lidovém léčitelství. Používá se drcená nadzemní část rostliny, ze které se připravuje čaj nebo lihová tinktura. Jako hlavní účinné složky jsou uváděny polyfenoly, které mají významné antioxidační účinky. Cist šedavý obsahuje některé minerály, např. vápník, hořčík, zinek či železo.

V kosmetice se cistu říká rostlina krásy. Extrakt z této rostliny neutralizuje reaktivní druhy kyslíku a zlepšuje redukovaný antioxidační obranný systém zralé pokožky. Díky tomu má unikátní anti-agingové vlastnosti.

Použito v nočním krému, pleťovém toniku a očním séru.

NAHORU

 

Citral

Český překlad: Citral, lemonal
Původ: Přírodní složka

Citral je bezbarvá až světle žlutá kapalina přirozeně se vyskytující v olejích mnoha rostlin, např. v citronu, bergamotu, tymiánu, verbeně a dalších. Používá se hlavně jako přírodní citrusová vůně. Má také silné antimikrobiální účinky. Můžete se s ním setkat v parfémech, hydratačních krémech, krémech na ruce, či mýdlech. Citral je považován za bezpečnou látku, ve výjimečných případech může způsobit alergické reakce. Nijak zvlášť ale škodlivý není. V přírodě je biologicky rozložitelný.

Použito v krému na ruce.

NAHORU

 

Citric Acid

Český překlad: Kyselina citronová
Původ: Přírodní složka

Kyselina citronová je organická kyselina přirozeně se vyskytující v tělech živočichů a rostlin, zejména v citrusových plodech, brusinkách, malinách a ostružinách. V přírodní kosmetice hraje zásadní roli při vyrovnání pH. Také navrací rovnováhu pH pokožky. Jde o známý antioxidant s antibakteriálními a antimykotickými účinky na pleť. Pokožku navíc zpevňuje a pomáhá zmírňovat pigmentové skvrny.

Použito ve vyživujícím krému, nočním krému, očním séru, krému na ruce, pleťovém toniku a odličovací pěně.

NAHORU

 

Coco-Glucoside

Český překlad: kokosový glukosid
Původ: Derivát přírodní látky

Coco-Glukosid je sloučeninou kokosového oleje a ovocného cukru. Jde o tzv. povrchově aktivní látku, která čistí pleť i vlasy tím, že dokáže k sobě navázat vodu, oleje a nečistoty tak, aby mohly být opláchnuty. Je tedy důležitým emulgátorem vhodným pro použití v přírodních mýdlech, šamponech a peelingu. V nich nahrazuje SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate), široce používané v konvenční kosmetice. Na rozdíl od nich Coco-Glukosid není alergenní či dráždivý a pleť nevysušuje. Díky tomu je vhodný i pro citlivou pleť. Navíc je biologicky zcela odbouratelný.

Použito ve pleťovém peelingu a v pleťovém toniku.

NAHORU

 

Coffeine

Český překlad: Kofein
Původ: Přírodní složkakofein ency

Kofein je alkaloid nacházející se především v listech čajovníku a kávových zrnech. V kosmetice se používá kvůli svému antioxidačnímu působení, podporuje tvorbu nových kožních buněkstimuluje produkci kolagenu, rozjasňuje a celkově zlepšuje stav pleti. Snižuje viditelnost pigmentových skvrn a jizev. V místě aplikace podporuje cirkulaci krve, zpevňuje pokožku a zabraňuje hromadění vody. Tím snižuje otoky kolem očí. Kofein je v kosmetice obecně brán jako bezpečná látka, která nevyvolává alergické reakce.

Použito v očním séru.

NAHORU

 

Decyl Glucoside

Český překlad: Decyl glukosid
Původ: Derivát přírodní látky

Decyl glucoside je cukerný tenzid. Vyrábí se reakcí glukózy z kukuřičného škrobu s mastným alkoholem (decanol), který je zíksán z kokosových ořechů. Je tedy rostlinného původu. V přírodní kosmetice slouží jako náhrada za chemické sulfáty (např. SLS). Je šetrný k dětské, suché i citlivé pokožce. Proto se hojně používá v produktech pro atopickou nebo seberoickou dermatitidu.

Má zjemňující vyživující účinky, pomáhá v pokožce uzamykat vlhkost. Pokožku vyhlazuje a vypíná. Je považován za nedráždivý i při vysokých koncentracích.

Použito v nočním krému, pleťovém toniku a očním séru.

NAHORU

 

Dehydroacetic Acid

Český překlad: Kyselina dehydrooctová
Původ: Derivát přírodní látky

Kyselina dehydrooctová je organická sloučenina. Přirozeně se vyskytuje v květech celé řady rostlin. Lze ji získávat i syntetickou výrobou. V přírodní kosmetice má nezastupitelné místo při ochraně produktů před mikroorganismy, houbami a bateriemi. Ničí a zabraňuje jim v množení. Jde o nealergenní složku, takže je snášena všemi typy pleti, a často je označována jako jeden z nejbezpečnějších konzervantů v kosmetice.

Použito ve vyživujícím krému, nočním krému, očním séru, krému na ruce a odličovací pěně.

NAHORU

 

Ectoin

Český překlad: Ectoin
Původ: Přírodní složka

Ectoin je aminokyselina získávaná z bakterií mořské soli. Bakterie mohou přežít v nehostinných teplotních podmínkách pouze díky vysoké koncentraci ectoinu v buňkách. Ectoin zabraňuje ztrátě vody a stabilizuje enzymy, proteiny a buněčné membrány. To činí mikroorganismy odolnějšími proti extrémním změnám teplot a škodlivému vlivu UV záření. Používá se v kosmetice i farmacii. V očních kapkách stabilizuje slzný film a tím zmírňuje zanícené a alergické reakce. Používá se i v dermatologii. Snižuje svědění a pálení, pomáhá eliminovat zánět.

Ectoin pomáhá obnovovat buněčné struktury. Zlepšuje hojení zanícené a problematické pokožky, přidává se do výrobků vhodných pro lidi s dermatologickými onemocněními a citlivou kůží. Ectoin snižuje degeneraci kožních buněk. Je povolený v certifikované bio kosmetice. Nejde o problematickou nebo nebezpečnou látku.

Použito v krému na ruce.

NAHORU

 

Ethyl Ferulate

Český překlad: Ethyl ferulát
Původ: Derivát přírodní látky

Kyselina ferulová se přirozeně vyskytuje v buňkách rostlin, např. v rýži, ovsu či v semenech různých druhů ovoce. Ethyl ferulát je jejím esterem. Jde o antioxidant, svou účinností srovnatelný s vitaminem C. Pleť také chrání před negativními vlivy slunečního záření. Má dezinfekční a protizánětlivé účinky. V neposlední řadě reguluje mastnotu pleti a omezuje tvorbu černých teček.

Použito ve vyživujícím krému, nočním krému, očním séru, krému na ruce a pleťovém peelingu.

NAHORU

 

Geraniol

Český překlad: Geraniol
Původ: Přírodní složka

Geraniol je přírodní složka vyskytující se v mnoha rostlinách (například geranium, citronela nebo ylang ylang). Používá se pro svou sladce růžovou vůni. Geraniol je přírodní antioxidant, působí antisepticky. Na kůži má zjemňující účinky. I když jde o přírodní složku, může u citlivé pokožky způsobit mírné podráždění. Jinak je ale naprosto bezpečný.

Použito v krému na ruce.

NAHORU

 

Glutamine

Český překlad: Glutamin
Původ: Přírodní složka

Jde o neesenciální biogenní aminokyselinu, jednu z 23 aminokyselin, které se při translaci zabudovávají do nově vzniklých bílkovin. Glutamin je zcela běžnou součástí proteinů a vyskytuje se ve všech na bílkoviny bohatých potravinách živočišného i rostlinného původu, např. v ořechách a luštěninách. Kromě své úlohy jako součást proteinů má důležitou úlohu také při detoxikaci amoniaku a udržování dusíkové rovnováhy v organismu.

V kosmetice glutamin plní funkci antioxidantu, pomáhá mírnit pigmentové skvrny a především zvyšuje produkci kolagenu. Účinně tak bojuje proti vráskám.

Použito v nočním krému, pleťovém toniku a očním séru.

NAHORU

 

Glycerin

Český překlad: Glycerol
Původ: Přírodní složka

Glycerol je čirá tekutina bez zápachu, která je v kosmetice široce používána. Dnes je nejvíce používán 100% rostlinný glycerin získávaný z rostlinných olejů, jako např. řepkový, slunečnicový či kokosový olej. Je odbouratelný a obnovitelný. Přirozeně se v kůži vyskytuje, takže pleť nedráždí a nezpůsobuje alergie. Glycerol zvyšuje obsah vody v horních vrstvách pokožky, takže ji hydratuje zjemňuje. Také dočasně chrání poškozenou nebo nechráněnou pleť před škodlivými vlivy vnějšího prostředí.

Použito v nočním krému, očním séru, krému na ruce, pleťovém toniku a odličovací pěně.

NAHORU

 

Glyceryl Stearate

Český překlad: Monoglycerylester kyseliny stearové
Původ: Derivát přírodní látky

V konvenční kosmetice je běžně získáván z živočišných zdrojů. V naší přírodní kosmetice využíváme ten získávaný esterifikací palmového nebo sójového oleje. Jde o důležitý emulgátor a stabilizátor. Pomáhá vstřebávání dalších složek kosmetických produktů do pokožky a snižuje mastnotu olejů. Napomáhá hydrataci pleti a pokožku zjemňuje, čímž předchází jejímu popraskání a stárnutí.

Použito ve vyživujícím krému, krému na ruce a nočním krému.

NAHORU

 

Glyceryl Stearate Citrate

Český překlad: Glycerylstearát citrát
Původ: Derivát přírodní látky

Glycerylstearát citrát je vyráběn z rostlinných olejů za pomoci jejich esterifikace s kyselinou citronovou. Jde tedy o složku přírodního původu. V přírodní kosmetice se využívá jako stabilizátor a emulgátor, který rozpouští oleje ve vodě, čímž vznikají emulze. Pomáhá pleti při její hydrataci, zvláčňuje ji a pomáhá bojovat proti vráskám. Glycerylstearát citrát není dráždivý, je tedy vhodný i pro citlivou pleť.

Použito ve vyživujícím krému a v nočním krému.

NAHORU

 

Gynostemma Pentaphyllum Leaf/Stem Extract

Český překlad: Gynostema pětilistá, Jiaogulan, někdy nepřesně ženšen pětilistý
Původ: Přírodní složkagynostemma ency

Gynostema je popínavá rostlina z čeledi tykvovitých. Pěstuje se převážně v jižních oblastech Číny, v Koreji a v Japonsku. Pro své léčivé schopnosti se jí říká bylina nesmrtelnosti. Pití čaje z gynostemy má blahodárné účinky. Jde o adaptogen, tedy normalizuje téměř všechny fyziologické procesy v těle. Má však nenahraditelné místo i v kosmetice. Stimuluje syntézu epidermálních lipidů, čímž velmi účinně zmírňuje vráskyposiluje kožní bariéru zevnitř. Má také protizánětlivé vlastnosti.

Použito v nočním krému, pleťovém toniku a očním séru.

NAHORU

 

Hamamelis Virginiana Leaf Extract

Český překlad: Vilín viržinský
Původ: Přírodní složkavilin ency

Vilín virginský je okrasný, opadavý keř z čeledi vilínovitých. Pochází z východní Asie a Severní Ameriky, v současnosti se pěstuje po celém světě. Vilín je součástí oficiálních lékopisů. Vilín virginský má díky obsahu taninů, těkavých olejů, organických kyselin a flavonoidů protizánětlivé, antioxidační, antiseptické a stahující vlastnosti. Příznivě působí na ekzémy, akné a lupénku. Nejsou známy žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky.

Použito v odličovací pěně.

NAHORU

 

Helianthus Annuus Hybrid Oil / Seed Oil

Český překlad: Slunečnicový olej
Původ: Přírodní složkaslunecnice ency

Slunečnicový olej je svým složení velice podobný lipidům v naší pokožce. Obsahuje kyselinu olejovou a linoleovou, triglyceridy, steroly, vitamin A, D, E a lecitin. Proto má při použití v kosmetice řadu blahodárných účinků. Pleť především zklidňuje a vyhlazuje. Navíc má protizánětlivé účinky. Funguje jako antioxidant a chrání pleť před poškozením vnějšími vlivy, ztrátou pružnosti a pevnosti. Při aplikaci na pokožku se snadno vstřebává a proniká rychle do hlubších vrstev, což je důležité pro dlouhodobější účinek. Je vhodný pro všechny typy pleti.

Použito ve vyživujícím krému, nočním krému, očním séru, krému na rucea pleťovém peelingu.
NAHORU

 

Hexyl Cinnamal

Český překlad / další názvy: Hexylcinnamal, Hexyl Cinnamaldehyde
Původ: Derivát přírodní látky

Hexyl Cinnamal je složka používaná v kosmetických výrobcích jako vonná složka. Jak již název napovídá, jde o složku odvozenou od kyseliny skořicové. Najdeme ji v tělové i pleťové kosmetice a výrobcích vlasové péče, parfémech, může být součástí balzámů na rty a deodorantů. Je přirozenou součástí heřmánkové silice. U citlivých osob muže vyvolat podráždění pokožky.

Použito v krému na ruce.

NAHORU

 

Humulus Lupulus Extract

Český překlad: Chmelový extraktchmel ency
Původ: Přírodní složka

Chmel otáčivý patří do čeledi konopovitých. Z chmelu se do kosmetiky využívají jen jeho šištice, ze kterých se extrakt získává. Ten má silné konzervační účinky a funguje i jako antioxidant. Obsahuje mnoho minerálů a vitaminy řady B. Na pleť má zklidňující, tonizující a zjemňující účinky. Chmel nepatří mezi alergeny.

Použito v nočním krému a očním séru.

NAHORU

 

Humulus Lupulus Oil

Český překlad: Chmelový olej
Původ: Přírodní složkachmel ency

Chmel otáčivý je všem známý jako jedna ze základních složek pro výrobu piva. Své nezastupitelné místo si však získává také v přírodní kosmetice. Chmelový olej se získává lisováním chmelových šištic. Tento blahodárný olej má na pleť výrazné zklidňující a zjemňující účinky, je antimikrobiální a protizánětlivý. Pleť je po aplikaci vláčná a jemná. Chmel není alergenní, a proto je vhodný pro péči o citlivou pleť. Dokonce se ve vyšších koncentracích používá jako přírodní léčivo psoriázy.

Použito ve vyživujícím krému, krému na ruce a pleťovém peelingu.

NAHORU

 

Lavandula Angustifolia Oil

Český překlad: Levandulový olej (levandule lékařská)
Původ: Přírodní složkalevandule ency

Levandule lékařská je jednou z asi 40 druhů rostlin čeledi hluchavkovitých. Levandule lékařská je hojně používána pro své zklidňující účinky, které mají pozitivní dopad na duševní pohodu člověka, zkrátka zlepšuje náladu. Pomáhá např. při bolestech hlavy, nervozitě, depresích či nespavosti. V kosmetice se cení pro své hojivé, regenerační schopnosti. Levandule je protizánětlivá a antibakteriální. Hodí se pro péči o všechny typy pleti. Dokonce je často používána při péči o pokožku s ekzémem nebo lupenkou. Levandulový olej je velmi dobře snášen i citlivou pletí. Alergie se vyskytují vzácně.

Použito ve vyživujícím krému a odličovací pěně.

NAHORU

 

Limonene

Český překlad: Limonen
Původ: Přírodní složka

Limonene se v přírodě přirozeně nachází v mnoha rostlinách, např. v silici borovice nebo máty peprné, v růžích, levanduli, kůře citrusů či v tea tree oleji. V kosmetice má za úkol spolu s Linalolem lehkou přírodní parfemaci, protože potlačuje přirozený zápach neparfemovaných složek. Navíc funguje jako transportní látka, která umožňuje lepší vstřebávání dalších složek výrobků do pokožky. Je protizánětlivý, antimikrobiální a působí proti množení kvasinek a hub.

Použito ve vyživujícím krému a krému na ruce.

NAHORU

 

Linalool

Český překlad: Linalol
Původ: Přírodní složka

Linalol je rostlinný alkohol přirozeně se vyskytující v éterických olejích mnoha květin a koření, např. levanduli, koriandru, bazalce, tymiánu, šalvěji a rozmarýnu. Linalol má jemnou květinovou vůni podobnou konvalinkám. Pro tyto vlastnosti je v kosmetice v kombinaci s Limonenem využíván zejména jako přírodní aroma. Má také deodorační vlastnosti.

Izolovaný linalol se uplatňuje také v aromaterapii, podporuje psychickou pohodu a odbourává stres. Koncentrovaný linalol působí jako lokální analgetikum a má antibakteriální účinky. U alergiků může vyvolat známky podráždění. K tomu ale dochází při vyšších koncentrací, které v našich produktech nejsou dosaženy.

Použito ve vyživujícím krému a krému na ruce.

NAHORU

 

Lysolecithin

Český překlad: Lecitin
Původ: Přírodní složka

Lysolecithin je modifikovaný sójový lecitin. Jde o látku přírodního původu, která je našemu tělu vlastní. Získává se nejčastěji ze sójových bobů, ale i jiných rostlin, např. ze slunečnice. Lecitiny jsou vynikající rostlinné emulgátory se zvláčňujícími vlastnostmi. Reguluje propustnost ostatních látek buněčnými stěnami a zlepšuje jejich vstřebatelnost, pomáhá tedy aktivním složkám dostat se do hlubších vrstev pokožky. Lysolecithin vytváří v porovnání s lecitinem pružnější, méně mastné a lépe absorbované emulze. Je dobře vstřebáván a je velmi dobře snášen i citlivou či atopickou pletí. Má antioxidační účinky. Není považován za alergen a nedráždí pokožku.

Použito ve vyživujícím krému.

NAHORU

 

Magnesium Ascorbyl Phosphate

Český překlad: Askorbyl fosfát hořečnatý, vitamin C
Původ: Derivát přírodní látkyvitamin_c ency

Magnesium ascorbyl phosphate je přírodním derivátem kyseliny askorbové, sdílí proto stejné účinky.

Jde o silný antioxidant, pleť chrání před volnými radikály. Vyrovnává barevný tón pleti, takže je v hodný pro boj proti pigmentovým skvrnám. Díky dobré vstřebatelnosti pomáhá obnovovat kožní buňky, pleť regeneruje, hydratuje a je protizánětlivý (vhodný na akné). Má nižší aciditu než čistá kyselina askorbová, a je proto vhodný i na citlivou pleť. Neřadí se mezi alergeny a nedráždí pokožku.

Použito v nočním krému.

NAHORU

 

Niacinamide

Český překlad: Nikotinamid, vitamin B3
Původ: Derivát přírodní látkyniacinamid ency

Niacinamid je derivátem pro lidské tělo nepostradatelného vitaminu B3. Kromě jiného podporuje funkci zažívacího ústrojí, kůže a nervů, podporuje syntézu žlučových solí potřebných pro trávení tuků a vstřebávání živin v nich rozpustných.

Niacinamid je hojně používán v kožní medicíně, zejména k léčbě akné. Vědecké studie opakovaně potvrdily, že v mnoha případech předčí i lokální antibiotika. Na rozdíl od dlouhodobého použití antibiotik navíc nevede k tomu, že se na kůži začnou šířit kmeny bakterií odolných proti antibiotikům.

Třetí, neméně důležitou vlastností Niacinamidu v kosmetice, je jeho schopnost zvyšovat biosyntézu ceramidů přirozeně se vyskytujících v kůži. Ceramidy jsou klíčové pro obnovu a hydrataci celé pokožky. Jejich množství však s věkem klesá. Niacin tak velmi účinně bojuje s projevy stárnutí pleti a zmírňuje její nerovnoměrné tóny (tzv. pigmentové skvrny).

Použito ve vyživujícím krému, nočním krému, pleťovém toniku a očním séru.

NAHORU

 

Opuntia Ficus-Indica Seed Oil

Český překlad: Opunciový olej
Původ: Přírodní složkaopuncie ency

Opunciový olej se získává z plodů kaktusu rodu opuncie. Pro své zcela jedinečné vlastnosti je přezdíván přírodní botox. Nutno dodat, že zcela právem. Obdobně jako arganový olej je bohatý na mastné omega 6 a omega 9 kyseliny, které vyživují pleť. Navíc obsahuje řadu aktivních minerálů a zejména 2x více vitaminu E. Ten je silným přírodním antioxidantem, který podporuje tvorbu kolagenu v pokožce, čímž obnovuje její přirozenou pružnost a pevnost. Výsledkem je účinný boj proti vráskám, redukce kruhů pod očima a celkově rozjasněná pleť. Díky rychlému vstřebávání do hlubších vrstev pokožky nezanechává mastný film. Navíc reguluje tvorbu kožního mazu a stahuje póry. Stejně jako si kaktus na poušti dokáže udržet svoji vlhkost, tak i opunciový olej udrží vaši pleť hydratovanou a dlouhodobě svěží.

Použito ve všech přípravcích.
 

NAHORU

 

Panthenol

Český překlad: Pantenol, kyselina pantothenová, vitamin B5
Původ: Přírodní složka

Panthenol je derivát kyseliny pantothenové. Tato složka se přirozeně nachází v rostlinách a je formou vitaminu B5. Panthenol je nezbytný pro optimální vývoj lidského těla. V kosmetice se používá jako zvlhčovadlo, snadno se absorbuje do vrstev pod povrchem pokožky, kde se přeměňuje na kyselinu pantothenovou, která je pro naše tělo zcela přirozená. Má silné protizánětlivé, antibakteriální, regenerační a zklidňující účinky. Zlepšuje hydrataci pokožky, změkčuje pleť a zanechává ji vyhlazenou. Vitamin B5 urychluje hojení (popáleniny, spáleniny, kousnutí hmyzem). Používá se také při výrobě léků určených k léčbě akné a kožních skvrn. Není považován za alergen. Je bezpečný i pro malé děti a těhotné a kojící ženy.

Použito v odličovací pěně a v krému na ruce.

NAHORU

 

Parfum

Český překlad: Fragrance, Aroma, Vůně
Původ: Přírodní složka

Parfemace se v kosmetice používá hlavně ke zpříjemnění produktu. Může být přírodního, syntetického nebo složeného původu. K parfemaci se používají buď éterické oleje, extrakty z bylin a květin či ovoce anebo čistě laboratorně vyrobené vůně. Syntetické parfemace se řadí mezi produkty petrochemického průmyslu a nemají kromě vonného efektu v produktu žádný jiný přínos. Přírodní extrakty a éterické oleje působí nejen jako aromatická složka, ale podporují celkový pozitivní účinek výrobku. V Ego Harmony používáme parfemaci přírodního původu, a to v kombinaci zeleného čaje a opuncie.

Použito v krému na ruce.

NAHORU

 

PCA Glyceryl Oleate

Český překlad: Sodná sůl pyrrolidin uhličité kyseliny
Původ: Derivát přírodní látky

PCA Glyceryl Oleate se přirozeně vyskytuje v olejích a tucích, ze kterých se získává saponifikací a esterifikací. Často je pro výrobu používán arašídový či pekanový olej. V kosmetických produktech plní funkci změkčovadla, vyhlazuje pokožku a zvláčňuje ji. Snižuje ztráty vody. Je považován za nedráždivý a je povolen v certifikované přírodní kosmetice.

Použito v odličovací pěně.

NAHORU

 

Persea Gratissima Oil

Český překlad: Avokádový olej
Původ: Přírodní složkaavokado ency

Avokádo, česky hruškovec přelahodný, je tropický strom. Jeho plody jsou pro vysoký obsah tělu prospěšných látek široce používané především ve výživě. Avokádo je bohaté na vitaminy A, B, C, E a K, bílkoviny, lecitin, draslík, nenasycené mastné kyseliny, vlákninu, beta karoten, železo, a hořčík.

Avokádový olej se získává lisováním velkých jader plodů. Jeho vůně je podobná mandlím. Tento olej je v kosmetice ceněný zejména při péči o stárnoucí, suchou a citlivou pleť, protože podporuje tvorbu kolagenu, který je stěžejní pro obnovu buněk a regeneraci pokožky. Pomáhá proti pigmentovým skvrnám a změkčuje ztvrdlou kůži. Je ideální také pro osoby trpící lupénkou, ekzémy či akné. Sjednocuje tón pokožky.

Použito v pleťovém peelingu.

NAHORU

 

Phenethyl Alcohol

Český překlad: Fenethylalkohol
Původ: Přírodní složka

Phenethyl alcohol je organická sloučenina ve formě bezbarvé kapaliny. V přírodě se vyskytuje jako součást silic, např. ve výtažcích z růží, hvozdíku zahradního, borovice halepské, květů pomerančovníku, ylang-ylangu, pelargonií a dalších rostlin. Je charakteristická příjemnou květinovou vůní. V kosmetice hraje roli konzervantu a parfemační složky. Nevykazuje nebezpečí pro plod, těhotné ani kojící ženy. Je vegan a povolený v bio kosmetice.

Použito v nočním krému, pleťovém toniku a v očním séru.

NAHORU

 

Polyglyceryl-3 methylglucose distearate

Český překlad: Polyglyceryl-3 methylglucose distearate
Původ: Derivát přírodní látky

Polyglyceryl-3 methylglucose distearate je emulgátor (pro vytvoření směsi „nesmíchatelných“ látek) na rostlinné bázi, který vytváří emulze odolné vůči teplotním výkyvům. Jde o diester kyseliny stearové a výsledné složení vzniká při kondenzaci methylglukózy a polyglycerinu-3. Najdeme ho nejčastěji ve složení pleťových krémů a tělových mlék. Zjemňuje pleť a hydratuje ji. Je považován za bezpečnou a nesenzibilující látku, v přírodě dobře odbouratelnou. Je povolený v přírodní kosmetice.

Použito v krému na ruce.

NAHORU

 

Polyglyceryl-4 Caprate

Český překlad: Polyglyceryl-4 kaprát
Původ: Derivát přírodní látky

Polyglyceryl-4 kaprát je sloučenina polyglycerinu-4 a kyseliny kaprinové, patřící mezi nasycené mastné kyseliny. Ta se přirozeně nachází např. v kozím mléce či kokosovém oleji. Polygliceryl-4 kaprát je povrchově aktivní látka, která plní funkci emulgátoru, umožňuje mísení látek (hlavně vody a oleje). Pleť čistí a hydratuje. Žádné vedlejší účinky nejsou známy. K pleti je tato látka velice citlivá a nepatří mezi alergeny.

Použito v pleťovém peelingu a odličovací pěně.

NAHORU

 

Potassium Sorbate

Český překlad: Sorbát draselný
Původ: Derivát přírodní látky

Sorbát draselný je solí kyseliny sorbové. Název vychází z latinského Sorbus, jeřáb, protože se v plodech jeřábu tato kyselina přirozeně vyskytuje. Sorbát draselný v kosmetice plní roli bezpečného konzervantu, který se vzájemně doplňuje s účinky kyseliny benzoové. Stejně jako ta zabraňuje růstu kvasinek, hub a plísní v kosmetických produktech. V přírodní kosmetice je alternativou škodlivých parabenů. Sorbát draselný nepatří mezi alergeny a jen u extrémně citlivých jedinců bylo zaznamenáno mírné podráždění.

Použito ve vyživujícím krému, pleťovém toniku a odličovací pěně.

NAHORU

 

Propylene Glycol

Český překlad: Propylenglykol, 1,2-propanediol
Původ: Přírodní složka

Propylenglykol se pro účely kosmetiky získává nejčastěji synteticky. V přípravcích Ego Harmony však naleznete jeho přírodní formu získanou z rostlinných zdrojů, např. sojových bobů. Je schopen absorbovat vodu a působí tedy jako zvlhčovač. Navíc slouží jako transportní složka, která usnadňuje přepravu aktivních složek do hlubších vrstev kůže. Pomáhá snižovat šupinatost a obnovuje vláčnost pokožky. Propylenglykol je považován za bezpečnou složku. Podráždění může způsobit jen ve vyšších koncentracích nad 2 %. Takových koncentrací však v našich výrobcích nikdy nedosahuje.

Použito v odličovací pěně.

NAHORU

 

Prunus Amygdalus Dulcis Oil

Český překlad: Olej ze sladkých mandlí
Původ: Přírodní složkamandle ency

Prunus Amygdalus Dulcis Oil je olej za studena lisovaný ze sladké mandloně, resp. jejích plodů. Tato čistě přírodní složka je bohatá především na draslík a vápník, kyselinu olejovou a polynenasycenou omega 6 linolovou kyselinu. Obsahuje vitaminy A, podporující tvorbu kolagenu v pokožce, a vitamin E, který pleť hydratuje a chrání před slunečním zářením. V kosmetice je využíván pro svou schopnost regenerovat a posilovat pokožku. Je ideální pro všechny typy pleti, včetně suché, citlivé nebo ekzematické. Přípravky s mandlovým olejem však nemusejí být vhodné pro lidi trpící alergií na ořechy.

Použito ve vyživujícím krému, nočním krému, krému na ruce a pleťovém peelingu.

NAHORU

 

Prunus Domestica Seed Oil

Český překlad: Švestkový olej
Původ: Přírodní složkaplum seed oil ency

Slivoň švestka neboli švestka domácí je ovocný strom z rodu Prunus. Plody tohoto stromu není nutné představovat. Švestkový olej je charakteristický svým příjemným nasládlým aroma. Švestkový olej je doslova našlapaný výživnými omega-mastnými kyselinami, a to přesně 13 různými druhy. Je bohatý na vitamíny A a E, které suché pokožce dodávají dostatečnou hydrataci a vláhu. Má také výrazné protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat potíže s podrážděním pleti, s tmavými skvrnami, s kruhy pod očima a s vráskami. Díky jeho struktuře se velmi dobře a rychle vstřebává. Pleť vyživuje, zvláčňuje a zanechává ji sametově krásnou, vypnutou a rozzářenou bez pocitu mastnoty. Je také vhodný pro náročnou pleť i s problematickými projevy jako je ekzém a psoriáza. Navíc je nekomedogenní a hypoalergenní.

Použito v nočním krému, krému na ruce, pleťovém toniku a v očním séru.

NAHORU

 

Prunus Domestica Seed Powder

Český překlad: Drcená jádra slivoně švestky
Původ: Přírodní složkasvestky ency

Použití plodů slivoně švestky v potravinářství je všem známé. Kdo by si nedal povidlový koláč nebo švestkové knedlíky od babičky. Oblibu švestek na Moravě netřeba rozvádět. Švestky jsou přínosné díky vysokému obsahu minerálních látek, zejména sodíku, draslíku, vápníku, hořčíku a železa. Dále v nich najdeme vitaminy A, B1, B2, C a E, který je jedním z nejlepších antioxidantů. Podobné vlastnosti mají také pecky švestek. Z nich se pro kosmetické účely lisuje olej, který má hydratační a antioxidační účinky. Drcená jádra jsou ideálním přírodním abrazivem, pevnou složkou peelingu, která má za úkol odstraňovat odumřelé kožní buňky. Prášek ze švestkových jader není pro naprostou většinu osob alergenní. Jeho výhodou je jemnost. Proto je vhodný i pro peeling velmi jemné a citlivé pleti tváře a dekoltu.

Použito v pleťovém peelingu.

NAHORU

 

Pullulan

Český překlad: -
Původ: Přírodní složka

Pullulan je polysacharid získávaný ze škrobu. Pullulanové polysacharidy jsou jedlé. Díky svým vlastnostem, jako je dobrá tvorba filmů a vláken, odolnost vůči lepidlu, snadnému zpracování a netoxicitě, se hojně používá v medicíně, potravinářství a kosmetice. Vyrábí se z něj např. kapsle pro léčiva. V kosmetice se kvůli svým lepivým vlastnostem používá jako filmový prostředek nebo pojivo (zahušťovadlo) složek. Má antioxidační účinky a proto jej výrobci často přidávají do anti-age kosmetických produktů. Jde o bezpečnou, netoxickou látku.

Použito v očním séru.

NAHORU

 

Pyrus Malus Fruit Extract

Český překlad: Jablečná dřeň
Původ: Přírodní složkajablka ency

Jablka netřeba dlouze představovat. Přínosy tohoto ovoce jsou často podceňovány. Jablka jsou bohatá na vlákninu, vitamin C, draslík, pektin a řadu dalších antioxidantů. Právě proto je jablko velice cennou surovinou v přírodní kosmetice. Extrakt z plodů má antioxidační a adstringentní účinky, jinými slovy pomáhá při redukci vrásek a strií. Pektin, obsažený v extraktu, odstraňuje z pleti nečistoty. Je proto ideální složkou peelingu. Extrakt navíc pomáhá stabilizovat emulze, hydratuje pleť, zjemňuje ji a posiluje její pevnost a pružnost.

Použito v pleťovém peelingu.

NAHORU

 

Saponaria Officinalis Root Extract

Český překlad: Extrakt z mydlice lékařskémydlice ency
Původ: Přírodní složka

Mydlice lékařská patří mezi vytrvalé rostliny z čeledi hvozdníkovitých. Vyskytuje se hlavně v horských pásmech. Používá se v tradičním léčitelství, farmacii a kosmetice. Její léčivé vlastnosti byly známy již arabským lékařům, kteří ji používali proti projevům malomocenství a na kožní choroby. Mydlice lékařská obsahuje ve vodě rozpustné steroidní saponiny, které vytváří pěnu (odtud je odvozen její název). Tyto účinné složky se nacházejí ve všech částech rostliny a působí jako povrchově aktivní činidla. Používají se místo chemických čističů. Mydlice lékařská podporuje účinné hojení problematické pleti a zlepšuje obnovu kožních buněk. Pomáhá také při opruzeninách a popáleninách, proto ji lze použít i v dětské kosmetice.

Použito v odličovací pěně.

NAHORU

 

Sclerotium Gum

Český překlad: -
Původ: Přírodní složka

Sclerotium gum je látka rostlinného původu produkovaná některými nižšími houbami rodu Sclerotium, např. hlízečka hlíznatá, s gelovitou texturou, je bezbarvá a průhledná. Jde o polysacharid, který vzniká fermentací. V kosmetice se používá především jako zahušťovadlo stabilizátor. Přípravkům dodává správnou viskozitu a pomáhá chránit barevné pigmenty před oddělováním. U této kosmetické složky nebyly prokázány žádné nežádoucí účinky. Naopak působí velmi příznivě. Má vyhlazující, zjemňující a změkčující účinky, podporuje hydrataci a pružnost pleti.

Použito v nočním krému a v očním séru.

NAHORU

 

Silica

Český překlad: -
Původ: Přírodní složka

Silica je bílý prášek vyráběný z oxidu křemičitého. Přirozeně se vyskytuje v přírodě v různých formách (např. křemelina, opál, buněčné stěny některých řas. Zlepšuje konzistenci produktů a usnadňuje jejich roztírání. Přidává se například do zubních past, kde slouží jako plnidlo a také jako čisticí složka (podobně jako jíl). Silica bývá součástí i pečující a dekorativní kosmetiky. Pomáhá vyhlazovat drobné vrásky, zmatňuje pleť, snižuje odlupování kožních buněk, obnovuje pružnost a dodává jí mladistvý vzhled. Silica je netoxická bezpečná.

Použito v očním séru.

NAHORU

 

Simmondsia Chinensis Seed Oil

Český překlad: Jojobový olej, jojobový voskjojoba ency
Původ: Přírodní složka

Jojoba kalifornská je stálezelený keř z čeledi jojobovitých dorůstající do výšky více jak 2 metrů. Původem je z jižní a střední části Kalifornie. Plody jojoby (tzv. goatnuts), ze kterých se tekutý vosk lisuje, se objevují pouze na samičím keři. Tato přírodní složka je označována jako olej, ale svých složením je ve skutečnosti voskem. Je bohatý na mono-nenasycené mastné kyseliny, provitamin A a antioxidační vitamin E. Rychle se vstřebává. Jojobový vosk je vhodný na všechny typy pleti. Není komedogenní, nejvhodnější je však na velmi suchou, popraskanou, ekzematickou pokožku, kterou viditelně chrání před dalším poškozením. Pleť regeneruje, zvlhčuje a udržuje přirozeně hydratovanou.

Použito v nočním krému, krému na ruce a v očním séru.

NAHORU

 

Sodium Benzoate

Český překlad: Sodium benzoate
Původ: Derivát přírodní látky

Benzoát sodný je solí kyseliny benzoové, která se zcela běžně vyskytuje v mnoha druzích ovoce, v houbách, čaji či některých druzích koření (skořice, hřebíček). Používá se jako součást konzervačního systému produktů, protože je účinný proti množení kvasinek a plísní. Je povolen pro použití v certifikované přírodní kosmetice. Nepatří mezi alergeny a jen u velmi citlivých jedinců může vyvolat kontaktní dermatitidu.

Použito ve vyživujícím krému, pleťovém toniku a odličovací pěně.

NAHORU

 

Sodium Cocoyl Glutamate

Český překlad: Cocoyl glutamát sodný
Původ: Derivát přírodní látky

Jde o přírodní tenzid, povrchově aktivní látku, které spojuje vodní a olejové složky kosmetických přípravků. V přírodní kosmetice nahrazuje funkci sulfátů, např. SLS, které mohou dráždit kůži. Proto je vhodný i pro velmi citlivou pleť. SCG čistí pleť a pomáhá odstraňovat nečistoty. Vyrábí se z kokosového oleje. Nedráždí a nevysušuje pokožku.

Použito v odličovací pěně.

NAHORU

 

Sodium Hyaluronate

Český překlad: Kyselina hyaluronová, Sodium hyaluronát
Původ: Derivát přírodní látky

Kyselina hyaluronová stejně jako její sodná sůl se běžně vyskytují v přírodě. Jsou osvědčenými prostředky pro regeneraci ;ochranu pleti. Vyskytují se přirozeně v tkáních, kde tvoří mezibuněčnou výplň a významně se podílejí na struktuře a pevnosti pleti. Jsou vhodné pro všechny typy pleti. Mají výrazné anti-agingové a hydratační vlastnosti. Podporují tvorbu nových kolagenových a elastinových vláken, pokožce navracejí ztracenou elasticitu a pevnost. Působí tedy proti stárnutí pleti. Jediný zásadní rozdíl mezi kyselinou a její solí je, že sůl je stabilnější. Kromě kosmetického průmyslu se KH používá v medicíně. Např. se injekčně aplikuje do kloubů při osteoartróze, slouží k dočasnému vyplnění přední komory oční při operacích, přidává se do očních kapek, roztoků pro kontaktní čočky či do nosních sprejů ke zvlhčení sliznice.

Použito v krému na ruce.

NAHORU

 

Sodium Hydroxide

Český překlad: Sodium hydroxide
Původ: Derivát přírodní látky

Hydroxid sodný se vyrábí elektrolýzou solanky, tedy vodného roztoku kuchyňské soli. Široce je používán v čistících prostředcích, jako jsou mýdla či šampóny. Používáme pouze 50% roztok hydroxidu sodného a ten činí pouze 0,09 % obsahu všech složek vyživujícího krému (0,045 g). Hydroxid sodný je nezbytný pro stabilizaci pH výrobků. Jde o látku povolenou v certifikované přírodní kosmetice a v námi použitých koncentracích je naprosto bezpečný a nedráždivý.

Použito ve vyživujícím krému, krému na ruce a v očním séru.

NAHORU

 

Sodium Chloride

Český překlad: Chlorid sodný, NaCl, stolní sůl, mořská sůl
Původ: Přírodní složkasodium chloride ency

Chlorid sodný je sůl, která se přirozeně vyskytuje v mořské vodě nebo jako kamenná sůl. Pro lidské tělo je zdrojem minerálů, bez kterých se neobejdeme. Nepatří mezi alergeny, ale ve vysoké koncentraci může podráždit a vysušit pokožku. V kosmetice se používá především jako zahušťovadlo přípravků, nebo pomáhá snižovat jejich viskozitu. Má tonizační, čisticí, antiseptické a adstringentní (stahující) účinky. V malém množství působí hydratačně, lehce odmašťuje, odstraňuje odumřelé kožní buňky a nečistoty.

Použito v odličovací pěně.

NAHORU

 

Sodium Surfactin

Český překlad: Sodium surfactin
Původ: Přírodní složka

Sodium Surfactin je přírodní povrchově aktivní látka. Tedy čistí pleť a je v přírodě přirozeně odbouratelná. Většina povrchově aktivních, tedy čisticích látek se vyrábí chemickou syntézou, ale Sodium Surfactin je přírodní složka získávaná přirozenou fermentací pomocí bakterií Bacillus subtilis. Tyto bakterie jsou nepatogenní a žijí např. v půdě. Sodium Surfactin pomáhá při vytváření emulzí za běžných podmínek nemísitelných látek, hlavně olejů a složek na bázi vody.

Použito v pleťovém toniku.

NAHORU

 

Sodium Sweetalmondamphoacetate

Český překlad: Mandlový tenzid
Původ: Derivát přírodní látky

Tzv. mandlový tenzid je povrchově aktivní látkou nahrazující škodlivé a dráždící SLS a SLES. Je povolen v přírodní kosmetice, protože se získává z přírodních triglyceridů obsažených v mandlovém oleji. Jde o velmi jemný a šetrný surfaktant, který na jedné straně pomáhá odstraňovat nečistoty z pleti, ale současně je šetrný k hydrolipidickému filmu pokožky. Vytváří jemnou krémovou pěnu. Od mandlového oleje přebírá některé vlastnosti, jako například pozitivní vliv na jemnost a pružnost pokožky.

Použito v odličovací pěně.

NAHORU

 

Sorbitan Olivate

Český překlad: Sorbitan olivate
Původ: Derivát přírodní látky

Sorbitan olivate je ester mastných kyselin olivového oleje a sorbitolu, tedy přírodního cukru, který se nachází např. v ovoci. V přírodě se vyskytuje v podobě vosku, který je snadno zcela biologicky odbouratelný, lidskému zdraví ani přírodě neškodí. Má široké využití v potravinářství a farmacii. V kosmetice napomáhá přípravkům k lepší roztíratelnosti na pokožce, kterou navíc hydratuje zvláčňuje. Sorbitan olivate není řazen mezi alergeny, takže je výborně snášen i velice citlivou pletí.

Použito ve vyživujícím krému.

NAHORU

Spilanthes Acmella Flower/Leaf/Stem Extract

Český překlad: Extrakt z plamatky zelenéspilantes_plamatka ency
Původ: Přírodní složka

Plamatka zelná je jednoletá bylina pocházející původně Brazílie. Její listy jsou vhodné například k přípravě salátů. Obsahuje látku spilanthol, která působí jako anestetikum a analgetikum, takže žvýkání listů má umrtvující účinky a pomáhá při bolesti zubů. Extrakt plamatky má liftingový účinek a předchází tvorbě vrásek. Extrakt z květu stimuluje tvorbu kolagenu a opravuje pokožku zevnitř. Pleť je pevnější a vrásky jsou viditelně vyhlazené.

Použito v nočním krému.

NAHORU

 

Squalane

Český překlad: Skvalan/Skvalen
Původ: Přírodní složka

Skvalen se získává zejména z olejů, nejčastěji z olivového nebo jiného rostlinného oleje. Je to tzv. suchý olej, který se díky svému složení velice snadno vstřebává. Má antioxidační účinky a pomáhá pleť chránit proti slunečnímu záření. Svým složením je velmi podobný přirozenému kožnímu mazu. Absorbuje do sebe toxiny i těžké kovy, a tak pomáhá pokožku chránit. Skvalan hydratuje, zjemňuje a napomáhá dalším účinným látkám k lepšímu roztírání a vstřebávání. Rozdíl mezi skvalenem a skvalanem je nepatrný. Obě látky mají stejné použití a účinky. Rozdíl je jen v jejich stabilitě. Skvalen nemá dlouhou trvanlivost, skvalan se vyrábí úpravou původního skvalenu a vydrží déle. Proto je také používán častěji.

Použito v pleťovém séru.

NAHORU

 

Tocopherol

Český překlad: Vitamin E, tokoferol
Původ: Derivát přírodní látky

Tokoferol patří mezi přirozeně se vyskytujících antioxidanty označované jako vitamin E. Pro lidské tělo je nepostradatelný, je životně důležitý. Chrání totiž buněčné membrány před poškozením volnými radikály. Jinými slovy zpomaluje stárnutí všech buněk v těle. Prokazatelně také pomáhá v prevenci před nádorovým bujením. Tocopherol vzniká vakuovou separací z rostlinných olejů a velmi dobře se vstřebává do pokožky. V kosmetice plní několik funkcí. Jako silný antioxidant stejně jako uvnitř těla bojuje proti volným radikálům hromadícím se v pokožce, výrazně tak zpomaluje stárnutí pleti, pomáhá zmírňovat vrásky a pigmentové skvrny. Navíc funguje jako konzervant, protože zabraňuje žluknutí olejů a másel.

Použito ve všech přípravcích.

NAHORU

 

Ubiquinone

Český překlad: Koenzym Q10
Původ: Přírodní složkaubiqinone q10 ency

Jde o sloučeninu, která se funkcí a strukturou podobná vitaminu K. Tato látka se přirozeně vyskytuje v lidském těle, a to především v mozku, játrech, srdci a plicích. Pro lidské tělo je koenzym Q10 naprosto nenahraditelný. Působí v mitochondriích (tzv. elektrárny uvnitř buněk), ve kterých pomáhá při tvorbě energie za pomoci kyslíku. Kromě toho působí jako antioxidant, ochraňuje buňky před poškozením toxickými látkami a před předčasným stárnutím. Mladý zdravý jedinec umí dostatečné množství koenzymu Q10 udržet vlastní produkcí a příjmem potravy, ale v dospělosti dochází k jeho úbytku. Po dosažení 40 let je ho v organismu už jen polovina. V kosmetice se tato účinná složka používá pro své silné antioxidační účinky. Podporuje správnou funkci kůže, urychluje její hojení v případě autoimunitních onemocnění, ekzémů a zánětů. Pomáhá buňkám při tvorbě kolagenu elastinu, čímž snižuje výskyt a viditelnost vrásek.

Použito v nočním krému a v krému na ruce .

NAHORU

 

Verbena Officinalis Leaf Extract

Český překlad: Sporýš lékařský, železník
Původ: Přírodní složkaverbena ency

Sporýš lékařský je vytrvalá, jednoletá nebo dvouletá bylina z čeledi sporýšovitých. Pochází ze Středozemí a Afriky, ale již od neolitu se vyskytuje i na území střední a severní Evropy vyjma Islandu. Najít ho je možné i v Asii a v Americe. Ačkoliv je na zahradách považován za plevel, jde o léčivou rostlinu, jejíž nadzemní část obsahuje glykosid verbenalin a verbelin, silici s citralem, flavonoidy, saponiny a kyselinu křemičitou. Dalšími léčivými látkami jsou hořčiny a třísloviny. Napomáhá léčit kožní problémy a dýchací cesty (usnadňuje vykašlávání), pomáhá bojovat s nespavostí a s pocity nervozity. Má antiseptické, detoxikační a protizánětlivé účinky. I proto je v kosmetice poměrně hojné používaný. Navíc pomáhá v boji proti akné, má antioxidační vlastnosti a v neposlední řadě je vyhledávaný pro svou mírně citronovou vůni, která pomáhá zklidnit i mysl.

Použito v pleťovém toniku

NAHORU

 

Xanthan Gum

Český překlad: Xantanová guma
Původ: Přírodní složka

Xantanová guma je přírodní složka, která zvyšuje hustotu, stabilizuje emulze a používá se k dosažení gelovitých, viskózních konzistencí. Vyrábí se fermentací kukuřičného škrobu s bakterií Xanthomonas campestris. Je to velmi stabilní složka odolná náročnějším podmínkám, prodlužuje tak trvanlivost přípravku. Nezpůsobuje alergie a nemá žádné negativní účinky na pleť.

Použito v nočním krému a v krému na ruce. 

NAHORU

 
 
Zpět do obchodu