JAK JEDNOU PROVŽDY ZATOČIT S AKNÉ

S akné se za život setkáme téměř všichni. Ačkoliv jeho projevy máme spojené hlavně s pubertou, kdy v těle probíhají zásadní hormonální změny, dlouhodobě trápí přibližně 65 % lidí nad 25 let, a to především ženy.

Naše ruce jsou nám nepřítelem

Akné prokazatelně zhoršuje kouření a nadměrné pití kofeinu a alkoholu. To je bez debat! Vliv mají také hormonální změny, stres, nemoci či genetika. Zásadně si škodíme dokonce vlastníma rukama. Málokdo odolá a nesnaží se pupínky a komedony vymačkávat. Často nám to i pomůže. Ale může to vést k razantnímu zhoršení akné, vzniku druhotné infekce a dokonce nevzhledných jizev.

Zhoršování akné způsobuje i nesprávná péče o pleť, nekvalitní kosmetické přípravky, znečištěné ovzduší a volné radikály. To vše způsobuje ucpávání pórů a množení baktérií Propionibacterium acnes. Ty se sice na naší kůži běžně vyskytují, jejich přemnožení však způsobuje zánětlivou reakci, která vede k dalšímu zhoršení akné.

A jak je to s tou čokoládou a akné?

Dosavadní vědecké výzkumy neprokázaly jednoznačný vztah mezi potravinami a vznikem akné. Část odborníků se kloní k názoru, že projevy akné mohou zhoršovat potraviny s vysokým glykemickým indexem. Pokud vás trápí akné, můžete vyzkoušet snížit příjem bílého cukru a bílého pečiva, slazených nápojů, brambor a dalších „sladkých“ potravin.

Akné mohou údajně zhoršovat i mléčné výrobky. Běžné čokolády obsahují jak hodně cukru, tak i mléka. Pokud si ale dopřejete v přiměřené míře skutečně kvalitní hořkou čokoládu s obsahem kakaových bobů větším než 80 %, nemusíte se bát ani akné, ani kil navíc.

 

Nezapomínejte, že naše pleť je stejně individuální, jako je individuální náš metabolismus. Takže strava může u každého vznik akné ovlivňovat jinak. Jedinou cestou je vyzkoušet upravit jídelníček a bedlivě sledovat změny. Úplným základem nejen v boji proti akné je však zdravá vyvážená strava.

Tak jak na akné vyzraju?

Naprosto zásadní je používat jemnou, nedráždivou a nekomedogenní kosmetiku, tedy takovou, která neucpává póry. Dále je nutné stabilizovat produkci kožního mazu a pravidelně odstraňovat odumřelé kožní buňky.

Ideální kosmetické přípravky navíc působí protizánětlivě a dezinfekčně. Pozor ale na přípravky s obsahem klasického alkoholu (sice důkladně dezinfikuje, ale neúměrné vysušení kůže vede k vyšší produkci kožního mazu). Hlavně ve městech, kde je větší znečištění, bychom měly pleť chránit antioxidanty.

Mezi prověřené a účinné aktivní látky v kosmetice, které rozpouštějí komedony, působí proti jejich opětovné tvorbě a proti baktériím patří retinoidy, kyselina azelaová, glykolová a salicylová, lokální antibiotika nebo niacinamid. Ten je v boji proti akné hojně používán i dermatology. Vědecké studie opakovaně potvrdily, že v mnoha případech předčí i lokální antibiotika. Na rozdíl od dlouhodobého použití antibiotik navíc nevede k šíření kmenů bakterií odolných proti antibiotikům.

Jemné a šetrné čištění je základ

Nesmíme zapomínat ani na pravidelné čištění a odličování. Po party „s dvojkou v žíle“ se nám do odličování příliš nechce. Ale pro pleť není nic horšího, než ji nechat celou noc pod vrstvou líčidel. Po celém dni byste měla pleť vyčistit, i když nepoužíváte make-up. Samozřejmě i ráno si pokožka zaslouží očistu. Je vhodné zbavit ji mazu a potu, a to přinejmenším vlažnou vodou.

Odumřelé buňky odstraníme např. peelingem. Pokud je vaše pleť problematická a trpíte na akné, je vhodné používat velice jemný a šetrný peeling určený speciálně na tvář, a to jednou a ž dvakrát týdně. Agresivní přípravky a častější používání peelingu naopak vede k podráždění a zhoršení akné!

 

A jedna malá rada na závěr. Je vhodné si pro péči o obličej vyčlenit jemný ručník, který nepoužíváte na nic jiného. Ten vyměňujte alespoň dvakrát týdně. Po delší době se v něm ve vlhkém prostředí koupelny množí škodlivé baktérie a plísně, které na tváři skutečně nechcete.

Zpět do obchodu