ŠEST DŮVODŮ PROČ ZVOLIT KOSMETIKU OBSAHUJÍCÍ NIACINAMID

Naše koupelny často „přetékají“ desítkami kosmetických produktů: krémy, séry, maskami, peelingy, balzámy... Jeden na vrásky, další proti pigmentovým skvrnám, jiný zesvětluje kruhy pod očima nebo pomáhá bojovat proti akné. Zdá se, že na světě nemůže existovat přísada, která by dokázala tohle všechno najednou. Skutečně existuje: NIACINAMID!

Niacinamid je forma vitaminu B3. Jde o esenciální živinu všech lidských buněk, která je nepostradatelná hlavně při metabolických procesech. A protože největším orgánem lidského těla je kůže, niacinamid je nenahraditelný i v kosmetických přípravcích.

Šest důvodů, proč je niacinamid naprosto nenahraditelný

1. Významně zpomaluje stárnutí pleti

Niacinamid účinně bojuje proti stárnutí pleti. S věkem klesá produkce bílkovin, zejména kolagenu, což vede k tvorbě vrásek a ztrátě pevnosti. Niacinamid produkci kolagenu zvyšuje. To potvrdila studie vědců z Lékařské fakulty univerzity Kindai v japonské Ósace, ve které 30 žen používalo krém s obsahem niacinamidu na oblast pod jedním okem a krém bez obsahu niacinamidu pod druhým. Výsledkem bylo 64% zlepšení a zmenšení vrásek na místě aplikace niacinamidu.

2. Zesvětluje pigmentové skvrny a předchází jejich vzniku

Tmavé pigmentové skvrny bývají jedním z projevů stárnutí pleti. Jejich vzniku napomáhá časté opalování a můžou být také pozůstatkem různých zánětů v kůži. Niacinamid redukuje hromadění melaninu, kožního barviva, ve vrchní vrstvě kůže, čímž pomáhá pigmentové skvrny zesvětlovat a sjednocovat tak tón pleti. Zásadní výsledky se obvykle projevují po 4 týdnech používání.

3. Hydratuje pleť a posiluje její přirozenou obrannou funkci

Horní vrstva kůže je tvořena plochými do sebe zapadajícími buňkami. Jejich buněčné membrány jsou přibližně z 50 % tvořeny ceramidy. Ty mají funkci bariéry: brání ztrátám transdermální vody, vysychání pleti a prostupu nežádoucích látek do kůže. Niacinamid zvyšuje biosyntézu ceramidů, kolagenu a mastných kyselin ve vnější vrstvě pleti, což udržuje pleť hydratovanou a chráněnou před škodlivinami, volnými radikály, znečištěním a mikroorganismy.

4. Proti akné je účinnější než lokální antibiotika

Vědecké studie potvrdily, že krém se 4% obsahem niacinamidu zlepšil stav akné o 60 % ve srovnání se 43% zlepšením při použití lokálních antibiotik. Vitamin B3 navíc nezpůsobuje u bakterií rezistenci proti antibiotikům a nepodporuje tak rozvoj odolných kmenů bakterií. Niacinamid je velmi účinný a současně dobře snášený všemi typy pleti. Právě proto je často používán dermatology při léčbě akné vulgaris.

 

5. Působí protizánětlivě

Vitamin B3 prokázal schopnost blokovat jodidy, o nichž je známo, že mohou způsobit rozvoj akné. Proto efektivně zabraňuje tomu, aby se zanítily ucpané póry a černé tečky.

6. Pomáhá pleť chránit před nebezpečnými účinky UV záření

Niacinamid má v rámci anti-aging kosmetiky podobné schopnosti jako retinol. Na rozdíl od něj však nezvyšuje citlivost pleti vůči UV záření. Je tomu dokonce naopak. Mnohé studie, zejména vědců z Dermopatického institutu a římské univerzity Tor Vergata, prokázaly, že niacinamid zvyšuje buněčnou energii a podílí se na udržování genomové stability buněk. To má zásadní význam v prevenci vzniku rakoviny kůže. To neznamená, že krém s vitaminem B3 nahrazuje opalovací krémy. Niacinamid je však jejich jedinečným doplňkem při každodenní péči o pleť.

Zpět do obchodu